Kako skrbeti za lesene izdelke

servirovani-v-prirode

Les je vpojen in porozen material, ki pogosto spreminja obliko in velikost. Na srečo je pravilno vzdrževanje lahko zelo učinkovito proti tem lastnostim in preprečuje gibanje materiala.

Leseni izdelki bodo obstali dlje le, če bodo dobro negovani

Pri uporabi lesenih izdelkov v zaprtih prostorih in na prostem je dobro razmisliti predvsem o okoljskih pogojih, ki lahko vplivajo na les. Da bi čim bolj podaljšali njihovo življenjsko dobo, se bomo osredotočili na začetno nego. Lesen izdelek je treba obarvati ali lakirati, da ga zaščitimo pred škodljivci, vlago ali vremenskimi razmerami. Seveda les zunaj daleč prednjači, vendar je lahko izziv tudi uporaba v otranjosti. Malo ljudi natančno ve, koliko vlage ima njihov dom.

drevene-servirovani

Kako skrbeti za les

  • Ne glede na to, ali je predmet v zaprtih prostorih ali na prostem, je najpomembnejši vedno premaz. Ta bo preprečil vlago ali parazite, ki bi lahko prišli v les.
  • Lak, ali katera koli druga zaščitna snov (barva, olje, čebelji vosek) se veliko bolje prilepi na površino, ki je čista, suha in pravilno brušena. Zato uporabimo primeren brusilni papir in pripravimo les za barvanje.
  • Premaz izberemo s premislekom in se po potrebi posvetujemo s hobi centrom ali trgovino z laki.
  • Les vedno barvamo v primernih pogojih - ni priporočljivo barvati v vlažnih pogojih (megla, dež), ko piha veter ali na neposredni sončni svetlobi.
  • Za les moramo redno skrbeti. Preverimo, ali obstajajo razpoke ali je treba material polakirati, povoskati ali pobarvati. To je edini način za podaljšanje njegove življenjske dobe.

nater-desek

Obnova lesa spremeni star kos v umetniško delo

Ne zavrzite starega lesenega pohištva. Masivni les je vedno mogoče nekako premazati obnoviti ali popraviti, še vedno pa vas lahko razveseljuje. Če želimo obnoviti starejši kos lesa, moramo najprej odstraniti stare premaze. Čisto površino brez ostankov starega laka lahko dosežemo s pilo za les ali električnim brusilnikom in uporabimo ustrezen brusilni papir za končno čiščenje (večja zrnatost se uporablja za res fino brušenje in se vam ni treba bati uporabljati nižje za grobo obdelavo). Ne pozabimo, da les še vedno dela, zato obnavljamo v suhem okolju. Kos pohištva (ali katerega koli drugega lesenega izdelka) je treba vedno pregledati in vse vrzeli, razpoke, udrtine ali kakršne koli druge pomanjkljivosti zapolniti s kitom. Šele takrat pride v poštev za ponovno obdelavo, obarvanje ali lakiranje.

renovace-dreva   renovace-stare-zidle

Skrbno čiščenje lesa in lesnih izdelkov

Zagotovo imate doma veliko lesenih izdelkov za vsakodnevno uporabo, kot tudi leseno pohištvo, ki si zasluži skrbno in temeljito nego. Lesena posoda postaja vse bolj priljubljena in ponovno prihaja v ospredje v kuhinjah. Morda imate tudi dovolj kemičnih snovi, ki poleg tega ne gredo dobro z lesom kot naravnim materialom. Pokazali vam bomo, da je čiščenje lesa v zaprtih prostorih zelo poceni in nezahtevna dejavnost, večino sestavin pa imate doma.

  • Za potemnjene in umazane izdelke iz lesa (npr. kuhalnice, deske, izdolbene servirne deske) uporabite mešanico limone, sode, vode in kisa. Les bo lepo spustil vso umazanijo in bo spet takšen kot nov.
  • Za pohištvo, lesene sklede ali druge gospodinjske izdelke zadostuje mešanica destilirane (kuhane) vode in belega vinskega kisa. Poleg tega, če mešanici dodamo nekaj kapljic eteričnega olja (priporočamo citronelo ali pomirjujočo sivko zaradi svoje svežine), bo stanovanje tudi čudovito dišalo.
  • Očiščen les nato obdelamo z ustreznim oljem. Ni nam treba iskati ničesar zapletenega, oljčno olje ali kokosovo olje bo ravno pravšnje - priporočamo ga zaradi prijetne arome, pa tudi zaradi razkuževalnih in antibakterijskih učinkov.

Nasvet za konec - kako očistiti ptičjo hišico po gnezdenju

Leseni izdelki nam dobro služijo tako doma kot na prostem, kjer so pomemben del uporabne dekoracije. To velja tudi na primer za ptičjo hišico. Če smo se odločili, da na vrtu namestimo vrtno hišico, ali krmilnik, ne smemo pozabiti na nadaljnje vzdrževanje. V času gnezdenja (ki običajno traja od pomladi do jeseni) se v hišicah nabira velika količina nereda, od različnih ostankov hrane do blata. Torej ideja, da ptice prinesejo nove piščance v neurejeno gnezdo, ni posebej privlačna.

Kako to storiti?

ptaci-budka-cisteni   ptaci-budka-uklid   ptaci-budka-v-lese

  • Odpremo hišico (pri nakupu ali izdelavi hišice razmišljamo o tem, da mora biti hišica enostavna za čiščenje) in vzamemo ven staro gnezdo. Še posebej zato, ker lahko spomladi pride v hišico popolnoma nova vrsta ptic, ki ima popolnoma drugačne zahteve za gnezdenje.
  • Potem hišico očistimo vsega nereda. Z lopatico prevlečemo vogale, kjer lahko najdemo iztrebke, blato in perje ptic.
  • V primeru močne umazanije lahko mirno uporabimo vročo vodo in milnico.
  • Pomembno je, da se hišica dodobra posuši.

In kdaj je najboljši čas za čiščenje hišic? Lahko bi rekli, da imate, da to storite, dejansko celo zimo. Če želite hišico pustiti kot prezimovalnico za druge vrste živali (kot so žuželke), potem jo lahko očistite konec jeseni (oktober-november). Priporočamo čiščenje hišice v zimskih mesecih, ko zmrzuje - zmrzal se zlahka spopade z virusi in neželenimi bakterijami, zato smo lahko prepričani, da bo spomladi hišica popolnoma pripravljena na prihod mladičkov.