Slikanje na les

Nahledovy-malovani-na-drevo

Les je že od antičnih časov sestavni del vsakdanjega življenja navadnega človeka. Poleg njegovih praktičnih lastnosti cenimo tudi njegovo naravno lepoto. Toda ali ste vedeli, da je les mogoče lepo poslikati in je podlaga za veliko število umetniških del? Danes slikanje na les ponovno prihaja v modo, ustvarjalne zaklade pa lahko dobesedno ustvarjate doma ali lesenemu pohištvu in dodatkom podarite igrivo preobleko vseh barv.

diy-kostky   Ctvercovy-15  kostky-drevene

Kaj si lahko doma polepšate?

Slikanje na les ponuja nešteto možnosti, da v celoti izrazite svoj ustvarjalni duh. Potrebujete le poljuben lesen izdelek in pod vašimi rokami bodo zacveteli umetniški biseri. Leseni deski ustrezajo na primer, folklorni ali cvetlični motivi. Ročno narisan zaboj, škatlica ali škatla za nakit je lahko unikatno darilo. Vas papir dolgočasi in želite svoji podobi dati novo dimenzijo? Poskusite slikanje na leseno podlogo iz drevesnega debla. Nenavadnost uporabljenega materiala bo samo poudarila vašo kreacijo. Če iščete izjemno darilo za nekaj kron, boste cenili idejo poslikane lesene kuhalnice. Posoda za kruh je tradicionalno povezana s prostorom na kuhinjskem pultu - iz nje lahko z risbo ustvarite tudi dekorativen in še vedno popolnoma funkcionalen artefakt. Priljubljena je tudi obnova starega pohištva (bodisi v obliki reciklaže ali upcyclinga). Na otroško pohištvo lahko nanesete pravljične ali druge najljubše motive vaših otrok.

chlebnik.malovany   malovani-na-dreva

Tehnika slikanja na les

Les je odličen material za slikanje in ga lahko obdelujemo na različne načine.

  1. Najprej je potrebno ustrezno obdelati podlago – delu z brusnim papirjem se ne morete izogniti (za popoln učinek priporočamo zrnatost okoli 1.000).

  2. Nato les premažemo s temeljnim premazom (barve bodo bolje izstopale). Priporočamo nanos do treh plasti, ki jih nato pobrusite (izberite spet brusilni papir, vendar z večjo zrnatostjo - 1.500 in več).

  3. Zadnji korak je fiksiranje z brezbarvnim lakom.

malovana-krabicka

Tehnik, s katerimi lahko slikate na les, je ogromno, za vas smo izbrali najosnovnejše.

  • Patiniranje ali staranje, na primer, se obnese odlično - skrije morebitne napake ali manj popolne sposobnosti slikarja. To tehniko zelo priporočamo začetnikom. Enostavno je: osnovno barvo enakomerno porazdelite (po možnosti z gobico), da ustvarite edinstveno površino.
  • Slikanje s čopičem zahteva več spretnosti, vendar je rezultat res odličen.

  • Tako imenovana tehnika tupinga je zelo preprosta. Z gobico narahlo potapkajte barvo na leseno podlago. Pri tej metodi se za olajšanje dela običajno uporabljajo predloge. Kombinirajte tuping s patino - končni rezultat bo čudovit.

  • Za bolj zahtevne in igrive posameznike priporočamo scrapbooking. S pomočjo štampiljk, barv in šablon ustvarite zabaven kolaž, ki se poigrava z vsemi barvami in izvirnostjo.

  • Razpokanje vam bo pričaralo starinski učinek, ki ga lahko kombinirate s tehniko decoupage (priljubljena servietna metoda okraševanja lesa in lesenih obdelovancev). Končni rezultat je videti popolno! Starodavni učinek lahko zanesljivo dosežete, če na dve plasti barve nanesete poseben lak za razpokanje. V tem primeru velja, več laka, več razpok.

malovana-stolicka   malovana-drevena-stolicka

Katere barve uporabiti?

Za leseno podlago boste uporabili predvsem pokrivne barve z mokrimi materiali. Mednje sodijo akvarelne barve (npr. vodene barvice), ki pa žal zelo slabo prekrivajo in najbolje je, da z njimi slikamo le na papir. Naknadni rezultat vedno prebarvamo z ustreznim brezbarvnim lakom.

  • Akrilne barve – bržčas so najbolj primerne za slikanje na les, kupite jih v papirnicah, hobi marketih, supermarketih ali trgovinah z otroškim blagom.
  • Gvaš - to je italijanska akvarelna slika, ki ji je dodana pokrivna belina ali koloidna snov (ima močne lepilne lastnosti in najpogosteje gre za arabski gumi) in s tem ustvari barvo gostejšo od navadnega akvarela, vendar ne tako gosto kot akril. Druga prednost je, da se gvaš dobro meša (tudi na samem substratu), zlahka se prekriva in zlahka izpira. Zato ga priporočamo začetnikom, ki bodo zagotovo cenili enostavno popravljanje.

  • Tempera barve – presenetljivo se tudi tempere barve dobro podajo k lesu, ne bojte se uporabiti njihove prekrivne sposobnosti za preprosta ustvarjanja z otroki.

  • Oljne barve - Oljne barve se izjemno dobro obnesejo na lesu (večina oljnih slik iz prejšnjih stoletij je dejansko naslikanih na leseno desko) in jih odlikuje visoka kakovost. Imajo izrazite odtenke in so zelo obstojne. Slaba stran je, da se dolgo sušijo.

bila-komoda   malba   barva-na-drevo

Možnost slikanja na vezane plošče

Se želite preizkusiti v slikanju na leseno podlago? Ali pa ste na internetu opazili čudovit nadvih za nenavadne slike, prav tako kot mi? Slikanje na vezane plošče je preprosto in to lahko stori vsak. Če želite otroke pustiti zraven k svojemu ustvarjalnemu delu, potem v tem primeru to storite brez skrbi. Otroci lahko pobarvajo na primer živalice ali druge različne oblike iz vezane plošče, vi pa se lahko lotite slikanja zahtevnejših slik.

halloween   malovani-na-preklizku   preklizka-halloween

Slikanje in risanje na les: zgodovinsko okno

Slikarstvo na deske je pomembno poglavje v zgodovini umetnosti ne le na Češkem. Preden je bilo izpodrinjeno (okrog 16. stoletja) s platnom, so se na lesu odigravali najbolj pomembni umetniški podvigi. Morda boste presenečeni, koliko pomembnih del ima dejansko leseno podlago. Slikanje na leseno desko je bilo pogosto uporabljeno kot alternativa stenskemu slikarstvu ali na pergamentu. Tej tehniki je ljudsko slikarstvo ostalo zvesto celo do 20. stoletja. Poleg klasičnega slikanja s čopičem na leseno podlago se na primer pogosto uporablja enkavstika, torej slikanje z oljnimi barvami, ki jim je dodan čebelji vosek. To so uporabljali tudi za tako imenovane ikone (lesene slike, priljubljene v 6. stoletju). Oljno slikarstvo v 15. stoletju je poudarjalo tudi les, ki je bil lahko dostopen in idealen material za ta stil risanja.

Kaj če …

Si želite doma imeti čudovit okrašen tabure ali pa komu v družini podariti res izvirno darilo v obliki nenavadne škatlice ali skrinje za pomembne stvari, pa si je ne upate narisati sami? V tem primeru imamo za vas praktično rešitev - graviranje ali barvni UV tisk. Oba na lesu izgledata naravnost čarobno. Otroci bodo cenili tudi ptičjo hišico ali hišico za žuželke za dekoracijo. Ti kreativni leseni izdelki se nam zdijo tudi odlično darilo.

drevene-bloky   podtacky-uv-tisk   uv-tisk