Finska sveča ali švedska bakla omogoča peko na ognju tudi pozimi
Kaj imamo tukaj za vas
Švedska bakla je znana tudi kot indijska bakla, kanadski ogenj ali finska sveča, tako imenovana Jätkänkynttilä. V prevodu ta beseda dobesedno pomeni „dečkova sveča“ in gre pravzaprav za kos lesa, ki zaradi svoje sestave omogoča tako imenovano dimniško kurjenje. Luknje v lesu povzročajo vsesavanje zraka, močan vlek pa omogoča gorenje le v notranjosti polena. Zaradi tega les gori veliko varčnejše in na njem zlahka pogrejete na primer hrano ali ocvrete svinjske kotlete. Preprosto postavite običajno ponev na goreče poleno in hrana bo v takšni divjosti naravnost čudovitega okusa.
Čeprav je bila prej pomemben pripomoček v težkih naravnih razmerah, ima še danes svojo pomembno uporabo. Takšen ogenj lahko preprosto zakurite kjer koli, ni vam treba graditi kamina, v hladnejših večerih pa je goreče poleno idealen in predvsem naraven vir toplote in svetlobe. Če ga uporabljate za kuhanje ali pogrevanje hrane, potem dajte hrano v leseno skledo. Les zadržuje toploto veliko dlje kot na primer porcelan ali drugi „hladnejši“ materiali.
Od koder piha veter
Domnevno prihaja iz daljne in zasnežene Laponske, kjer so se ljudje morali znajti v ostri zimi. To je bila predvsem zvijača gozdnih delavcev, ki so za pripravo hrane v oddaljeni divjini potrebovali ogenj, niso pa imeli prostora in časa za izdelavo klasičnega ognjišča. Hrano so nato jedli neposredno iz ponve, za cvrtje uporabljali vilice ali pa pogreto hrano naložili v lesene sklede. Poleno je preprosto zgorelo in razpadlo v žerjavico, za temeljitejše gašenje pa je poskrbel okoliški sneg.
Kako prižgati švedsko baklo
Če se odločite za nakup finske sveče, boste že v njeni odprtini našli žveplov stenj, ki ga lahko prižgete. Manjša kot je luknja v polenu, težje je zažgati les. V tem primeru vam lahko pomagajo na primer razni vžigalniki. Izhodišče pa lahko postanejo tudi naravni izdelki – za vžig so primerni na primer žagovina, suho drevesno lubje, sekanci, slama in borovi storži. Gozdne pripomočke lahko uporabite tudi, ko se odločite za izdelavo izdelka sami. V luknjo lahko enostavno vstavite gorljive snovi in jo zažgete.
Kako sami narediti finsko svečo
Švedska bakla postaja vse bolj priljubljena na vrtnih zabavah, predvsem tistih v hladnejših mesecih. Uporabljali pa jo bodo tudi dopustnik iv kočah in ljubitelji večerne peke na žaru v naravi. Lahko se zgodi, da greste v kočo in morda nimate časa kupiti finske sveče. V tem primeru imamo za vas zelo preprost vodnik za izdelavo lastne švedske bakle.
Obstaja več navodil za izdelavo. Če obvladate sekiro, je dovolj, da poleno razcepite na cca 6 manjših polen in jih povežete med seboj – nato pa v luknje vstavite lubje, palice ali slamo in jih prižgete kot je opisano zgoraj.
Navodilo z motorno žago je podobno enostavno. Kos lesa prečno prerežemo (približno na ¾ hloda), v nastalo luknjo ponovno damo gorljive snovi in zažgemo.
Za vas smo izbrali postopek, ki se nam zdi najenostavnejši in najmanj zahteven, tako da ga zlahka opravi vsak
Kaj bomo potrebovali
- Poleno smolnatega lesa (poleno ne sme biti predolgo)
- Vrtalnik z daljšim svedrom
- Žveplov stenj ali koščki smole, lubja, sekancev ali katerega koli drugega naravnega vžigala
Postopek
- Izberemo primeren hlod. Čisto odvisno od vaših želja. Smreka se lažje vname in je dovolj smolnata, hrast pa gori dolgo. Če izberete poleno z lubjem, lahko bakla, preden jo uporabite, nekaj časa služi tudi kot rustikalna dekoracija.
- Poleno ne sme biti predolgo. Zakaj? Najprej, ker bi vanj težko vrtali, predolga polena pa bodo čez nekaj časa zgorela le do polovice, preostala pa se bodo sesula – torej, če želimo na polenu kuhati, ta situacija za nas ni idealna.
- Vzamemo hlod, ki ga od zgoraj prevrtamo s svedrom. Prevrtamo ga skoraj, vendar ne čisto do konca (!).
- Potem ga prevrtamo še s strani in v notranjosti izvrtamo zračnik.
- V luknjo vstavimo žveplov stenj želene dolžine (določeno glede na velikost polena).
- V les lahko vstavimo tudi naravne izdelke vnetljive narave (smola, sekanci, lubje, palčke).
- Zdaj imamo pripravljeno švedsko baklo . Če imamo primeren material, izdelajmo še več bakel. Odlične bodo v zimskih večerih, na primer na vrtu, so pa tudi čudovite dekoracije v čisto naravnem duhu.