Servietna tehnika decoupage za začetnike
V današnjem članku si bomo skupaj ogledali francosko metodo okraševanja različnih predmetov: tako imenovano servietno tehniko ali decoupage. Prebrali boste, iz česa je sestavljena ta dejavnost in kako se lahko na primer uporabljajo izdelki II. kakovosti ali starejši predmeti, ki bi sicer končali v smeteh. Z našimi navodili se decoupage-a lahko lotite tudi začetniki.
II. kakovost in kako jo uporabiti?
V kategoriji II. kakovosti, smo za vas pripravili blago, ki ne ustreza v celoti našim standardom kakovosti. Gre na primer za nekoliko opraskan izdelek, kar pa nikakor ne zmanjšuje njegove funkcionalnosti. Velika prednost je seveda bistveno nižja cena. Zato je popolnoma primeren za tehnike DIY in drugo obdelavo lesa. Tudi mi smo si za servietno tehniko izbrali leseno škatlo II. kakovosti, pri kateri smo popravili poškodovani pokrov in zdaj naše umetniške izboljšave nič več ne ovira.
Decoupage na leseni škatli
Metoda decoupage je zelo priljubljena tehnika okraševanja predmetov (najpogosteje lesenih, uporabljamo pa jo tudi na primer na steklu) s servieto. Iz serviete je možno izrezati samo posamezne motive ali pa jo uporabiti kot celoto. Oglejte si naša navodila za zelo preprosto decoupage leseno škatlo.
Kaj bomo potrebovali
- Leseno škatlo
- Troslojne barvne servietke
- Lepilo za servietno tehniko
- Čopiče za nanašanje lepila
- Lak (brezbarven in vodotopen)
- Škarje
Postopek
-
Leseno škatlo očistite morebitne umazanije in prahu.
-
Od serviete ločite le zgornji barvni del, ki ga boste kasneje uporabili.
-
Pobarvajte škatlo z zelo tanko plastjo lepila za decoupage.
-
Prilepite sliko, izrezano iz serviete (mi smo uporabili celo servieto) in jo nato zelo previdno zgladite s finim čopičem. Na tej točki morate biti zelo previdni, saj je slika, namočena v lepilo, krhka in se zlahka strga.
-
Nekaj časa pustite, da se suši, in ko se posuši sliko prebarvajte z brezbarvnim lakom na vodni osnovi.
-
Če želite, da je celoten del pokrit s prtičkom, potem lahko nadaljujete in enak postopek izvedete tudi na preostalih delih škatle.
KONČNI NASVET: Lepilo za decoupage lahko enostavno zamenjate z lepilom za tapete, ki je bistveno cenejše. Tako okrašen predmet bo odlično služil kot izvirno darilo za vaše najdražje – na primer za Materinski den.
Za kaj se lahko uporablja metoda decoupage?
Najprimernejši osnovni material so seveda leseni izdelki, lahko pa ga uporabimo še za številne druge materiale. Spodaj je nekaj idej:
- Lesena škatlica za nakit
- Škatla za igrače
- Lesena škatla za robčke
- Kamni
- Lesena škatlica za čaj
- Lesena posoda za kruh
-
Karton
-
Lesena škatla za vino
-
Nočna omarica
-
Lesen stol
-
Stekleni kozarci za vlaganje in posodice za začimbe
-
Lesena škatla za šivanje
-
Lesena škatlica za fotografije
Predelava lesenih izdelkov
Upcycling je izraz, ki ga je zadnje čase veliko slišati. Gre pravzaprav za preoblikovanje starejših izdelkov ali izdelkov slabše kakovosti v izboljšane izdelke ali izdelke, ki služijo povsem drugačnemu namenu od tistega, za katerega so bili prvotno proizvedeni.
Katere umetniške metode in metode predelave lahko uporabimo za lesene škatlice leseno pohištvo in lesene izdelke na splošno?
- Furniranje
- Slikanje na les
- Decoupage (servietna tehnika)
- Praskanje - to zanimivo metodo nam je dala na voljo naša ljuba stranka Jana. Natančen postopek in druge navdihe najdete na našem Pinterestu.
- Graviranje na les
- Žganje v les
- Strojenje lesa
Danes na Češkem tradicionalno praznujejo vse matere. Lesena škatla s pokrovom, okrašena z metodo decoupage, bo služila kot izvirno darilo za vašo mamo. Za več odličnih nasvetov o preprostem ustvarjanju si oglejte naš Pinterest.